Ա Ր Ձ Ա ԽԻ ՍԱՀՄԱՆՆԵՐՆ ԸՍՏ Մ. Եպիս. ԲԱՐԽՈՒԴԱՐՅԱՆԻ «ԱՐՁԱԽ» ԳՐՔԻ
Ըստ Մակար եպիսկոպոս Բարխուդարյանի «Արձախ»,Բագու 1895թ. էջ 6
Արձախը Մեծ Հայքի 15 նահանգներից մեկն է։ Վաղարշակ թագավորի ժամանակ Արձախի սահմանները ձգվում էին մինչև Երասխ գետ, դեպի արևելք՝ Արձախի ամենաբարձր լեռների գագաթնագիծը, իսկ հյուսիս-արևելքում՝ Հնարակերտ ամրոցը։ Այդ սահմաններից այն կողմ՝ Կուր գետի և Կովկասի Մեծ Սարի միջև ընկած տարածքում Վաղարշակ թագավորը Կուսակալ էր նշանակել Սիսական Առանին։(Ըստ Խորենացու Այս Առանի զավակներից էլ գոյացել են Կուրի ու Արաքսի միջագետքի հայ բնակիչները՝ ուտիացիները, նաև Գարդմանքի, Ծավդեից (Արձախի) և Գուգարացոց իշխանությունները):
Սակայն երբ հիմք է դրվում նաև Աղվանքի Արշակունի թագավորությանը, Հայաստանի և Աղվանքի միջև առաջանում են սահմանային վեճեր։ Այս հակասությունների արդյունքում Արձախը և Աղվանքը որոշում են սահմանն անցկացնել Կուր գետի երկայնքով։
Հինգերորդ դարում ամբողջ Արձախ նահանգը ներառվում է Աղվանքի թագավորության կազմում։ Արձախի կազմում գտնվող Ծար, Վակունիք, Աղահեջ և Բերդաձոր գավառները, որոնք Արձախի մաս էին, փորձել էին յուրացնել Մեծ Սյունիքի թագավորները։ Դա պատճառ է դարձել երկարատև հակամարտության՝ Մեծ Սյունիքի և Աղվանքի թագավորությունների ու հոգևոր իշխանությունների միջև՝ ներառյալ Հայոց մի քանի կաթողիկոսների ներգրավմամբ։
Խաղաղության հաստատման նպատակով՝ ամենայն հայոց Սարգիս կաթողիկոսը 489 թ. տարածում է երկու կողմերին ուղղված կոնդակ՝ նշելով հետևյալը.
«Դուք՝ աստվածապսակ թագավոր Վասակ Սյունաց, աստվածապահ իշխաններ Սևադա, Աշոտ և այլ ազնվականներ... նախկինում բազմաթիվ հակասություններ էին առաջացել, որոնք ամրապնդված էին մեծ նզովքներով Հայոց կաթողիկոսների կողմից։ Ուստի որոշվեց՝ Աղվանքի սահմանը անցկացնել Ըռմբ գետի, Ծարի գավառի և Աղահեջի վրայով՝ մինչև Քարավազի կամուրջը՝ Երասխ գետի մոտ»։
Այս սահմանումը դարձավ պաշտոնական ու եկեղեցականորեն հաստատված, և ով որ հանդգներ խախտել կամ վիճարկել այդ սահմանը, ենթակա էր սրբազան անեծքի։
Այսպիսով, սկսած հինգերորդ դարից և այդ կոնդակից մինչև մեր օրերը, Արձախը ընդգրկել է տարածք՝ սահմանված Երասխ, Կուր, Խրամ, Ձորագետ և Հակարի գետերով, ինչպես նաև Կայենի, Դիլիջանի, Գեղամյան լեռների գագաթնագծերով։
Մովսես Խորենացին, նշելով, թե Արձախն ունի 13 գավառ, հետագայում հավելում է, որ Աղվանքի թագավորը հանել է Արձախից մի շարք գավառներ, այդ թվում՝ Շիկաշեն, Գարդման, Կողթ, Զավե և ևս շուրջ քսան գավառ՝ մինչև այն վայրը, որտեղ Երասխը միանում է Կուրին։
Ըստ հաշվարկի, Արձախն ունեցել է ընդհանուր 24 գավառ՝ ներառյալ 13 բուն Արձախի, 6 Ուտիի գավառների, և 4 վերին գավառների թվում նաև Շիկաշենը։ Վարդանակերտ գավառը գտնվել է Կուրի և Երասխի միախառնման վայրում։
Երկար դարերի ընթացքում Արձախն ունեցել է տարբեր անուններ՝ Գարգարք, Արձախ, Փոքր Սյունիք, Խաչեն, Սև Այգի։ Մինչդեռ պարսիկներն ու թուրք-թաթարները այն անվանել են Գարաբաղ։
Մեկնաբանություն
Արձախը՝ որպես Մեծ Հայքի 15 նահանգներից մեկը, հնագույն ժամանակներից ունեցել է հստակ աշխարհագրական սահմաններ։ Վաղարշակ թագավորի օրոք Արձախի սահմաններն ընդգրկում էին արևմուտքում՝ Երասխ գետը, հյուսիսում՝ Կուր գետի հունը, հարավում՝ Հակարի և Ձորագետ գետերի միախառնման հովիտները, իսկ արևելքում՝ մինչև Մեծ Կովկասի ստորոտները։ Նահանգի 24 գավառներից էին Ծարը, Վակունիքը, Աղահեջը, Բերդաձորը, Շակաշենը, Գարդմանը, Կողթը և այլն։
Դարերի ընթացքում Արձախը հիշատակվել է տարբեր անուններով՝  ՈՒրդեխե , Ա/ՈՒրդեխինի , Առան, Արձախ, Արդախ, Արձախ, Արձախա աշխարհ, Արձախամար աշխարհ, Խաչեն, Խաչենք, Փոքր Սյունիք,Գարգարք, Սև Այգի, իսկ 13-14-րդ դարերից սկսած՝ պարսկական և թյուրքական ազդեցության ժամանակաշրջանում տարածվեց նաև «Գարաբախ» (հայկական առոգանությամբ՝ Ղարաբաղ) անվանումը։
Արձախի Խանությունը (1747–1822) Պարսից Նադիր շահի մահից հետո նրա կայսրության փլուզման պայմաններում՝ 18-րդ դարի կեսերին, Խամսա-Արձախի բերդական տոհմերից սերված իշխանները վերակազմավորեցին որպես Արձախ- Ղարաբաղի խանություն։ Խանության առաջին խաները՝ իշխան Բաղին, Եսային , Ավան Իսախանյանը հայեր էին և առաջնորդում էին Արձախի խանությունը որպես քրիստոնյա իշխանություն՝ հավատարիմ բնիկ ժողովրդին յուրահատուկ դարավոր ավանդույթներին։ Ավելի ուշ, ռուսական ուժեղացող ազդեցությունը թուլացնելու նպատակով, պարսից աչքունիքը խաներ նշանակեց մահմեդական ռազմատենչ տոհմերի ներկայացուցիչներից: Օտարազգի խաները ռազմական ծառայությունից հեռացրել էին հայերին, բայց խանության տնտեսական ողջ կյանքը թողել էին բացարձակ մեծամասնություն կազմող բնիկ հայերի ձեռքում, որոնք ՝ կենտրոնացած էին Գյուլիստանում, Ջրաբերդում, Խաչենում, Վարանդայում՝ Շուշի բերդավանով և Դիզակում
Խորհրդային բռնագրավում և ԼՂԻՄ ստեղծումը (1921–1923)
1918-1920թթ. Արձախ-ադրբեջանական պատերազմը անթեղվեց Կարմիր բանակի ներխուժմամբ: Խորհրդային դիմակով քողարկված մուսավաթական ռասիզմին հավատարիմ  Ադրբեջանը, ՌԽՖՍՀ-ի և Քեմալական Թուրքիայի աջակցությամբ, զավթեց Արձախը Հայաստանից։ Չնայած Արձախի բնակչությունը հերոսական պայքար մղեց խորհրդային-թուրքական զորքերի դեմ մինչև 1921 թ., սակայն շրջափակման հետևանքով կտրվելով Հայաստանի աջակցությունից՝ Արձախն ապօրինի ձևով բռնակցվեց խորհրդային Ադրբեջանին։
Հայության չդադարող ընդվզումը կանգնեցնելու համար 1923 թ. հուլիսի 7-ին ստեղծվեց Լեռնային Ղարաբաղի (Հայկական) Ինքնավար Մարզը (ԼՂ (Հայկական) ԻՄ)՝ ընդամենը 4400 կմ² տարածքով, որն ընդգրկում էր պատմական Արձախի մոտ մեկ քառորդը։ Արձախի պատմական տարածքների մեծ մասը՝ Քաշաթաղը (Լաչին), Քարվաճառը (Քելբաջար), Գարդմանը, Շակաշենը, Զանգելանը, Ջեբրայիլը և Դիզակի հարավայի բնակավայրերըը, դուրս թողնվեցին ԼՂ (Հայկական) ԻՄ-ից՝ բռնակցելով Ադրբեջանի մյուս շրջաններին՝ Արձախը Հայաստանից վերջնական մեկուսացնելու ռազմավարությամբ։Առերևույթ ինքավարությանը անգամ չտրվեց Հայկական անվանումը՝ որը վկայում էր տարածքը հայաթափելու ադրբեջանական գաղութարարների հեռակա ծրագրի մասին:1991 թ. նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության ԱԺ-ը հայտարարեց  ԼՂ (Հայկական) ԻՄ-ի լուծարման և այն Ադրբեջանին բռնակցելու մասին:
Արձախի Հանրապետության ժամանակաշրջան 1991–2023թթ.
1991 թ. Արձախի ժողովուրդը, հիմնվելով միջազգային իրավունքի ինքնորոշման իրավունքին, հանրաքվեով և ընտրություններով հռչակեց անկախ Հանրապետություն։ Արձախը վերահսկողություն հաստատեց ոչ միայն նախկին ԼՂ (Հայկական) ԻՄ տարածքի, այլև շուրջ 7000 կմ² ազատագրված պատմական տարածքների վրա՝ ներառյալ Քաշաթաղը (Լաչին), Քարվաճառը և այլն։ Ամբողջությամբ Արձախի Հանրապետության տարածքն ընդգրկում էր մոտ 11,000 կմ², 380 բնակավայրերով, որոնցից 12-ը ՝քաղաքներ։ Հանրապետության բնակչության թվաքանակը կազմում էր 150890 մարդ, որից 150533-ը՝ հայեր, 171-ը՝ ռուսներ, 21-ը՝ ուկրաինացիներ, 22-ը՝ հույներ, 12-ը՝ վրացիներ, 6-ը՝ ադրբեջանցիներ, ընդ որում` 48,2 %ը տղամարդ և 51,8 %ը կին
2020 թվականի պատերազմը և 2023 թվականի լիակատար օկուպացիան
2020 թ. 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանը թուրքական և իսլամիստական աջակցության միջոցով օկուպացրեց Արձախի մոտ 75%-ը, այդ թվում՝ Շուշին, Հադրութը, Քարվաճառը, Քաշաթաղը։ Իսկ 2023 թ. սեպտեմբերի 19-ին իրականացված ռազմական ագրեսիայից հետո՝ ամբողջ Արձախի հայ բնակչությունը բռնատեղահանվեց, և Արձախը հայտնվեց լիակատար օկուպացիայի տակ։