ԲԱՑ ՆԱՄԱԿ ԹՈՒՐՔԱԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀ ՊԱՐՈՆ ՌԵՋԵՓ ԹԱՅԻՓ ԷՐԴՈՂԱՆԻՆ
Դուք բազմիցս հանդես եք եկել որպես Պաղեստինի ժողովրդի իրավունքների պաշտպան՝ օգտագործելով «ցեղասպանություն» բառը ի պաշտպանություն մի ժողովրդի, որը կանգնած է ֆիզիկական ոչնչացման սպառնալիքի առաջ։ Այդ դիրքորոշումը, անկախ քաղաքական շահարկումներից, ինքնին հաստատում է մի պարզ ճշմարտություն․
ցեղասպանությունը ճանաչելը բարոյական պարտք է, ոչ թե քաղաքական կամայականություն։
Սակայն պատմությունն ունի մի արդար օրենք․
ով բարձրաձայն պաշտպանում է մեկ ժողովրդի իրավունքները, չի կարող լռել մեկ այլ ժողովրդի հանդեպ գործած նույն հանցագործության մասին։
Այս համատեքստում հարկ ենք համարում հիշեցնել մի փաստ, որը վաղուց գոյություն ունի Թուրքիայի պետական հիշողության մեջ, սակայն երբեք չի արժանացել իր իրավական և քաղաքական շարունակությանը։
1991 թվականին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Թուրգութ Օզալը Վաշինգտոնում Թուրքիայի դեսպան Նուժեթ Քանդեմիրին ուղղել է հետևյալ հարցը․
«Եթե մենք՝ որպես Թուրքիա, ընդունենք հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը և այս հարցը փակվի, մի՞թե դա ավելի լավ չի լինի»։
Սա ոչ թե թուլության դրսևորում էր, այլ պետական իմաստնության նշան։ Օզալը հասկանում էր այն, ինչից Թուրքիայի քաղաքական համակարգը մինչ օրս խուսափում է․
ճշմարտության ընդունումը ոչ թե քայքայում է պետությունը, այլ ազատում այն պատմական կապանքներից։
Հարգարժան պարոն նախագահ,
Դուք այսօր կանգնած եք նույն բարոյական և քաղաքական ընտրության առաջ։ Բայց ի տարբերություն 1991 թվականի, այսօր գոյություն ունի միջազգային փորձ, որը հստակ ցույց է տալիս՝ ինչ է տեղի ունենում, երբ պետությունները համարձակվում են ընդունել իրենց պատմական պատասխանատվությունը։
Գերմանիան, ընդունելով Հոլոքոստը, ոչ թե կորցրեց իր ինքնիշխանությունը, այլ վերածվեց Եվրոպայի առաջատար քաղաքական և տնտեսական ուժի։
Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը, ապարտեիդի հանցագործությունները բացահայտելով և դատապարտելով, կանխեց քաղաքացիական պատերազմը և վերականգնեց պետական միասնականությունը։
Կանադան և Ավստրալիան, ընդունելով բնիկ ժողովուրդների հանդեպ գործած պետական հանցագործությունները, վերականգնեցին հասարակական վստահությունը պետության նկատմամբ։
Նշված օրինակները մեկ ընդհանուր բան ունեն․
ճանաչումը փակել է անցյալի խայտառակ էջը՝ առանց վնասելու պետության շահերին։
Հայ ազգի դեպքում խոսքը վերաբերում է ոչ միայն ցեղասպանության ճանաչմանը, այլ նաև դրա իրավական հետևանքներին։ Միջազգային իրավունքի տեսանկյունից գոյություն ունի հստակ փաստաթուղթ.
-ԱՄՆ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճիռը, որը մինչ օրս մնում է ուժի մեջ որպես պարտադիր իրավական ակտ։
Այդ վճռի շրջանակներում Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության ճանաչումը կարող է դառնալ ոչ թե Թուրքիայի ազգային շահերի դեմ ուղղված քայլ, այլ պատմական հաշտության հիմք։
Ճշմարտությունը պարզ է․
առանց հայ ազգի հետ արդարության վերականգնման՝ Թուրքիան չի կարող լիարժեքորեն խոսել որևէ այլ տարածաշրջանում ցեղասպանության դեմ պայքարի մասին։
Եվ նույնքան պարզ է մեկ այլ իրողություն․եթե Թուրքիան համարձակվի կատարել այս պատմական քայլը, ապա հայ ժողովուրդը կարող է դառնալ ոչ թե խոչընդոտ, այլ կամուրջ՝ Թուրքիայի և Եվրոպայի միջև։
Պատմությունը մեկ անգամ արդեն տվել է այդ հնարավորությունը՝ Թուրգութ Օզալի միջոցով։
Այսօր հարցը մեկն է․
Կդառնա՞ք արդյոք այն առաջնորդը, որը կհամարձակվի ավարտին հասցնել սկսված, բայց չիրականացված ճշմարտությունը։
Պատասխանատվությունը ձեր ձեռքում է։