• Հայ ազգի ամբողջական իրավահաջորդությունից,
• Հայկական հարցի միջազգային իրավական հավաքականությունից,
• Արձախի բնիկ հայության  ինքնորոշման անօտարելի իրավունքից,
• Իսկ ամենացավալին՝ հրաժարվում են ազգային անվտանգության այն պատկերացումից, որը ձգվում է Սևրից մինչև ՄԱԿ-ի Խարտիա։
Միաժամանակ վտանգավոր լարվածություն է ստեղծում Հայաստանի և Իրանի միջև՝ օրինականացնելով Բաքվի ռեժիմի անօրեն պահանջները Իրանի Իսլամական հանրապետության Ատրպատական նահանգի նկատմամաբ;
Քանի կա մարդկությունը, այնքան Ինքնորոշման իրավունքը կգործի։
Այն չի ենթարկվում ոչ կառավարությանը, ոչ դաշինքներին, ոչ ընթացքում փոփոխվող քաղաքական քմահաճություններին։ Այն բխում է բնիկ հայության բնական իրավունքից և ՄԱԿ-ի հիմնադիր սկզբունքներից։
Արձախի հայությունն այսօր գտնվում է՝ իրավական անորոշության,
միջազգային պաշտպանության բացակայության և բռնությամբ տեղահանված լինելու պայմաններում։ Երևանյան ռեժիմը հստակ քայլեր չի անում արձախահայությանը բնակարաններով ապահովելու համար, չնայած միայն Երևանում կառուցված բնակարանների քանկաը մի քանի անգամներ գերազանցում է բնիկ արձախցիների քանակը:
Այս վիճակը չի կարող դիտվել որպես «նորմալ իրականություն»։
Իրավական վակուումը լցվում է իրավահաջորդությամբ
Երբ  Երևանի ռեժիմը  հրաժարվում է հայ Ազգի պատմա-իրավական ժառանգությունից, ապա ստեղծում է վակուոում։ Այն անմիջապես լցվում է է իր միակ լիիրավ կրողի՝ Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության հանուն Արձախի բնիկ հայության  ոտնահարված իրավունքների համար իրավական պայքարով : ի պաշտոնե Արևմտյան Հայաստանի  Հանրապետության նախագահ Արմենակ Աբրահամեանը հանդիսանում է հայ ազգի  իրավահաջորդ կառույցի առաջնորդ՝  սկսած 1916-1920 թթ. միջազգային փաստաթղթերից մինչև օրս գոյություն ունեցող իրավիճակով։
Արձախը՝ Մեծ Հայքի 10-րդ աշխարհը, դարերով եղել է այդ իրավական ամբողջության անբաժանելի մասը՝ մինչև Բագուի գավառները։