1.  Հայկական Լեռնաշխարհ-ում ստեղծել թուրքական աշխարհին ենթակա երկրորդ մահմեդական պետություն
2.  Միավորել Հայկական Լեռնաշխարհի մահմեդականներին Անատոլիայի հետ
3.  Ռազմավարական միջանցք բացել դեպի Կենտրոնական Ասիա
Սրանք այն երեք կետերն են, որոնք հետևողականորեն իրականացվում են այսօր մեր Հայրենիքի շահերը ոտնահարելու գնով:
Երկու հակառակորդ ճառողների  ելույթները պատգամավոր Մ. Բիգիևը գնահատեց, որպես  իսլամական համերաշխության դեմ հարձակում և Սուրբ Ղուրանի հասցեին անհարգալից վերաբերմունք : Ընթերցողին ներկայացնելով այս տվյալները, նպատակ ունեմ, ցույց տալ, որ չնայած ներքին սուր հակասություններին,տարաձայնություններին, մահմեդականները կարողացան միավորվել: Միաժամանակ նպատակ ունեմ ցրել այն թյուր կարծիքը, թե իբր մահմեդականները որակյալ չեն , իսկ հայերս քիչ ենք, բայց ... որակ ունենք...
Մայիսի 11-ին ընտրվեց  10  անդամներից բաղկացած «Ազգային Խորհուրդ»։
Նախագահության անդամ են ընտրվել . Իբր. Ախտյամովը, Գ.Իսխակին, Ա.Ցալիկովը, Խ. Դոսմուհամեդովը, Ա. Մ. Թոփչիբաշևը, Ֆ.Քարիմին, Ուբ. Խոջաև, Հ.-Գ. Գաբաշին, Ի. Ալկինը, Ջ. Սեյդամեդը, Ս.Յակուբովը և Մ.Բիգիևը։ Բյուրոյի առաջարկով, համագումարի քարտուղարներ ընտրվեցին  Մ. Բիգիևը, Շ. Մուհամեդյարովը և Մ. Հաջիևը , Գ. Գուբայդուլինը և Մ. Տյումենևը։
1917 թվականի հուլիսի 17-ից հուլիսի 26-ը Կազանում Համառուսաստանյան ժամանակավոր մուսուլմանական ռազմական խորհրդի նախաձեռնու- թյամբ հրավիրվել է Համառուսաստանյան մուսուլմանական ռազմական կոնգրես:
Չնայած Պատերազմի մինիստր Ա. Ֆ. Կերենսկին արգելել էր համագումարը, բայց մասնակցել են ավելի քան 200 մարդ (զինվորականներ, սպաներ-պատկերացնու՞մ եք գաղտնիության մակարդակը...):
Օրակարգում ընդգրկված գլխավոր հարցերն էին. մահմեդական ռազմական կազմակերպությունների մասին; մահմեդական ռազմական միավորումների ձևավորման մասին:
Այս համագումարներում ակնհայտ էր Ժեոնթուրքական կառավարության և ռազմական հրահանգիչների ներկայությունն ու ազդեցությունը, որոնք
աջակցում էին կովկասյան թուրքական շարժմանը՝ որպես Հայկական հարցի վերջնական լուծման գործիք ։ Եվ այս ահռելի հրեշի ծավալումն էին ուզում կանխել քաղաքական տարբեր բարիկադներում գտնվող բոլշևիկ Ստ. Շահումյանը , ՀՅԴ -ական Ռոստոմը (փոքրաթիվ համակիրներով) ՝ չստանալով համայն հայության աջակցությունը: Նրանց միավորողը և ոգեշնչողը Պողոս նուբարն էր:
(շարունակելի)