Մինչդեռ փաստացի տեղի ունեցավ.
• չճանաչված, բայց ձևավորված Արձախի Հանրապետության դեմ ռազմական ինտերվենցիա,
• բնիկ հայ բնակչության հարկադրական տեղահանում,
• էթնիկ զտում։
Եթե վերամիավորումը իրավականորեն ավարտված լիներ կամ գոյություն ունենար հստակ ռազմական դաշինք, նման սցենարը զգալիորեն ավելի դժվար կլիներ իրականացնել։
Պատասխանատվության հարցը
Ժողովուրդը կատարեց իր պատմական պարտքը։
Պատգամավորները ձևակերպեցին որոշումներ։
Բայց քաղաքական ղեկավարությունն այդ որոշումները չդարձրեց ավարտված պետական ծրագիր։
Սա պարզապես սխալ չէ։
Սա պետական մակարդակի բացթողում է՝ ծանր հետևանքներով։
Եթե միջազգային իրավունքի տեսանկյունից գնահատենք իրավիճակը, ապա հարց է առաջանում՝ արդյո՞ք այն պաշտոնյաները, որոնք գիտակցաբար պահպանեցին իրավական անորոշություն և չապահովեցին պետական պաշտպանության համակարգ, քաղաքական պատասխանատվություն չեն կրում այն հետևանքների համար, որոնք հանգեցրին տարածքի կորստին և բնակչության բռնատեղահանությանը։
Քաղաքական պատասխանատվությունը պետք է դառնա ոչ թե հռետորաբանություն, այլ իրավական գործընթաց։
Դաս ապագայի համար
1988 թվականի փետրվարի 20-ի որոշումը  և 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի վերամիավորման ակտը  չեն չեղարկվել։
Պատմությունը ցույց է տալիս, որ ժողովրդի միասնական կամքը բավարար չէ, եթե այն չի ամրագրվում նրա կողմից վստահության քվե ստացած իշխանությա  իրավա-քաղաքական և ռազմական  հստակությամբ և վճռականությամբ։
Հռչակումը բավարար չէ, եթե այն չի պաշտպանվում ուժային և դիվանագիտական մեխանիզմներով։ Պետականությունը չի պահվում կիսատ-պռատ քայլերով։
Արձախի օկուպացիան  միայն 10-ից ավելի պետությունների արտաքին ագրեսիայի հետևանք չէր։ Այն նաև ներքին՝ ժողովրդի կողմից ինչ ինչ ուղիներով վստահության քվե ստացած իշխանությունների  ռազմավարական թուլությունների և քաղաքական թերուսության հետևանք էր։
Եթե Ազգի կարգավիճակի ձգտող  հայությունը  չի ձևակերպում քաղաքական պատասխանատվություն, ապա պատմությունը սպառնում է կրկնվել ավելի աղետալի ձևերով։
Այս հրապարակումը կոչ է արդարության վերականգնման։ Սա կոչ է նաև իրավական և քաղաքական հաշվետվողականության։
Որովհետև ՀՀ , իբրև պետություն, չի կարող գոյատևել, եթե նրա ճակատագրական որոշումների համար ոչ ոք պատասխանատվություն չի կրում։