Այս տողում մենք տեսնում ենք, որ «Արձախայ» (հնարավոր աղբյուրաբանական տարբերակով՝ «Արձախի») գավառը դասվում է որպես «ամուր», այսինքն՝ ռազմականապես կամ քաղաքականապես նշանակալի և զորեղ միավոր, որը ապստամբել է Արշակ թագավորի դեմ։ Սա ցույց է տալիս, որ Արձախը ոչ միայն առանձին վարչատարածքային միավոր էր, այլև՝ ռազմաքաղաքական դերակատար։
«Հարկանէր զերկիրն Արձախայ մեծաւ պատերազմաւ...»
Այստեղ «Արձախայ երկիրը» հիշատակվում է որպես մի տարածք, որի վրա հարկ դնելը եղել է պատերազմական գործողությունների հետևանք։ Այսինքն՝ Արձախը ընկալվում է որպես լիարժեք «երկիր», ոչ թե պարզապես ենթաշրջան։ Սա հաստատում է նրա ինքնուրույն և ռազմավարական բնույթը։
2. Գրաբարյան «Արձախայ» ձևը՝ անվան ճիշտ ուղղագրությունը
Այս երկու հիշատակություններում անվան ձևը մշտապես պահպանվում է որպես «Արձախ», իսկ հոլովված տարբերակով՝ «Արձախայ» (ըստ գրաբարյան ուղղագրության՝ «-այ» սեռական հոլով)։
Սա մեզ հստակ ցույց է տալիս՝
• Անունը Արձախ էր՝ առանց «ց» կամ «ք» հավելումների։
• Այն ոչ մի կապ չունի  «Արցախ» կամ  «Ղարաբաղ»  հետագայում ներմուծված ձևերի հետ։
• Արձախը եղել է անկախ իշխանություն՝ դեռևս մ.թ. 4-5-րդ դարերում։
3. Քաղաքական և մշակութային տեսանկյունից անհրաժեշտ է վերադառնալ «Արձախ» ձևին
• Պետական փաստաթղթերում, մշակութային հղումներում ու միջազգային մակարդակով մեր դիրքորոշումները պետք է հիմնվեն նախամահմեդական, նախաթուրքական սկզբնաղբյուրների վրա։
• Հայկական ինքնությունը վերակենդանացնելու և միջազգային իրազեկումը բարձրացնելու նպատակով կարևոր է հաստատել այն անվանումն, որը գոյություն ուներ դեռևս սուրբ  Մեսրոպ Մաշտոցի ժամանակներում։
Եզրահանգում
Փավստոս Մեկնիչի վկայություններով անվանումը ԱՐՁԱԽ է՝ հստակ, վաղեմի և պատմամշակութային հաստատվածությամբ։
Հետևաբար, Արձախ անվան միջազգային, պետական և գիտական գործածություններում անհրաժեշտ է մերժել աղավաղված Արցախ և Ղարաբաղ ձևերը և հաստատուն կերպով կիրառել՝
ԱՐՁԱԽԸ՝ որպես ռասիստական Ադրբեջանի կողմից զավթված և ազատագրման ենթակա մեր Հանրապետության անվան պաշտոնական, պատմական և ինքնության հաստատման ձև։