ՀԱՐԿԱԴՐՄԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԲԱՂԱԴՐԻՉՆԵՐԸ
1.
Տարածաշրջանի անվտանգությանը սպառնացող ագրեսոր Ադրբեջանը պարբերաբար զորքեր է կուտակում ՀՀ սահմանների՝ Սյունիք, Գեղարքունիք և Տավուշ նահանգների երկայնքով: Ագրեսոր Ադրբեջանին խրախուսում է այն հանգամանքը, որ 2021թ․, 2022թ․ տարածքներ զավթելով ՄԱԿ-ի անդամ պետություն հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետությունից՝ չհանդիպեց միջազգային ուժերի հակազդեցությանը։ Դեռ ավելին, այդ ագրեսիվ գործողությունները խչախուսվեցի Թուրքիայի, Պակիստանի և Իսրայելի կողմից
2. Ի տարբերություն Հայաստանի Հանրապետությունում քննարկվող «Զանգեզուրը միջազգային խաղաղության կամուրջ» գաղափարին զավթիչ Ադրբեջանը «Զանգեզուրի միջանցք» գաղափարով տարած-քային պահանջ ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետությանը: Միջազգային հանրությունը իր լուռ կեցվածքով շարունակեց խրախուսել ագրեսոր Ադրբեջանին՝ Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև «միջանցքի» հաստատում՝ առանց հայկական վերահսկողության։ Սա ինքնիշխանության կոպիտ ոտնահարում է։
3. Ագրեսոր Ադրբեջանը պահանջում է վերանայել ՀՀ Սահմանադրության դրույթները, որոնք հղում են անում հայ ազգի միասնությանը՝ այն որակելով որպես «անեքսիոնիստական»։ Սա հակասում է ՄԱԿ-ի թիվ 2625 բանաձևին, որն արգելում է միջամտել ինքնիշխան պետության ներքին՝ սահմանադրական կարգին։
4. Ագրեսոր Ադրբեջանը պահանջել 1988–1990 թթ․ տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձ ՀՀ տարածք,մոռանալով որ նրանք բոլորը հայաստանի կառավարությունից ստացել են փոխհատուցում և դրանով իսկ հրաժարվել են որևէ պահանջատիրությունից: Միաժամանակ ագրեսոր Ադրբեջանը մերժում է Բաքվից, Սումգայիթից, Շահումյանից և Արձախի Հանրապետության տարածքներից տեղահանված բնիկ հայերի վերադարձի իրավունքը։
5. Ագրեսոր Ադրբեջանը հրապարակայնորեն սպառնում է Հայաստանի Հանրապետությանը, որպեսզի նա սերտ հարաբերություններ չունենա Ֆրանսիայի, Հնդկաստանի կամ այլ ոչ թուրքամետ պետությունների հետ։
Հայաստանը՝ որպես ՄԱԿ անդամ, ունի իրավական և քաղաքական իրավասություն պաշտպանելու իր տարածքը, սահմանադրությունը, տաչածաշրջանի միակ ժողովրդավարական բաստիոնը։
ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՀԻՄՔԵՐ
ՄԱԿ Կանոնադրության 51-րդ հոդվածի համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունն ունի Ինքնապաշտպանության իրավունք՝ արտաքին սպառնալիքի դեպքում,
ՄԱԿ-ի թիվ 2625 բանաձևի համաձայն (1970) – Հայաստանի Հանրապետությունն ունի Ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անխախտելիություն,
Ժնևյան կոնվենցիաների համաձայն – Անգամ Ուժի կիրառմամաբ,արգելվել է Արձախի Հանրապետության բնիկ հայության բռնի տեղահանում և ազգագրական կառուցվածքի դիտավորյալ փոփոխումը։Ագրեսոր ադրբեջանը թքած ունի