Ռուսաստանն ու Հայաստանը «եղբայրակա՞ն երկրներ են»
«Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ «ուրախ է», որ նրա հետ զրուցելու հնարավորություն է ընձեռնվել: «Կուտակվել են քննարկման բազմաթիվ հարցեր՝ թե՛ երկկողմ, թե՛ տարածաշրջանային»,- ասել է Փաշինյանը և հույս հայտնել, որ ՇՀԿ գագաթնաժողովի շրջանակներում իրենց զրույցը օգտակար և բովանդակալից կլինի։
«...Ես շատ գոհ եմ մեր միջև ձևավորված գործընկերությունից և երկխոսությունից... մեր անձնական երկխոսությունից և, իհարկե, մեր եղբայրական երկրների միջև շատ ակտիվ երկխոսությունից», - հանդիպման ժամանակ ասել է Փաշինյանը»:
Գնահատական
Այս հանդիպումը կարելի է դիտարկել որպես դիվանագիտական բեմադրություն․ կողմերը չցանկացան արտաքին հարթակում ցուցադրել այն հակասությունները, որոնք այսօր առկա են Երևան–Մոսկվա հարաբերություններում։ Հայաստանի համար սա փոքր քայլ առաջ էր՝ դիվանագիտության մշակույթում։ Նախկինում հայկական կողմը լռությամբ էր ընդունում ռուսական օրակարգը։ Այժմ, գոնե, Հայաստանը փորձում է ձևակերպել սեփական օրակարգը՝ թեպետ դեռևս շատ զգուշորեն։
Հուսանք, որ փակ դռների հետևում Հայաստանի վարչապետը բարձրացրել է այն հիմնարար հարցերը, որոնք բխում են Հայոցր պետության շահերից․
Արցախի հարցը՝ մարդասիրական հարթության վրա․ Ադրբեջանական զավթիչների ռազմական ուժերի դուրս բերում Արցախի Հանրապետության տարածքից և բնիկ հայության անվտանգության ու մշակութային իրավունքի հիշեցումը:
ՀԱՊԿ-ի պարտավորությունները․ հարցադրում, թե ինչպե՞ս է Հայաստանը պատկերացնում դաշնակիցների կողմից անվտանգության ապահովումը՝ պայմանագրային պարտավորությունների լույսի տակ։
Տարածաշրջանային հավասարակշռության խնդիրը․ Ռուսաստանի և Թուրքիայի/Ադրբեջանի հարաբերությունների հավասարակշռման անհրաժեշտությունը՝ որպես կայունության հիմնարար գործոն։
Բազմավեկտոր համագործակցության ուղերձը․ Հայաստանի դերը որպես խաղաղության կամուրջ Արևելքի և Արևմուտքի միջև՝ ընդգծելով նաև Իրանի, Հնդկաստանի և ԵՄ-ի հետ կապերը։
Պետական շահերի լեզվի պահպանում․ ոչ միայն «եղբայրական» հռետորաբանություն, այլև Հայաստանի ինքնիշխան շահերի նուրբ, բայց հստակ շեշտադրում։