ՆԱԽԻՋԵՎԱՆԸ ՊԱՆԹՈՒՐՔԱԿԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿԻԶԱԿԵՏՈՒՄ
1905 թ․ այսրկովկասյան հայ–թաթարական բախումները, որոնք հասան մինչև Նախիջևան, ոչ թե «պատահական ազգամիջյան ընդհարումներ» էին, այլ՝ ծրագրավորված գործողություններ, որոնք հետագայում դարձան Թուրքիայի և տարածաշրջանի թուրքական կենտրոնների պանթուրքական ցեղասպանական քաղաքականության առաջին գործնական փորձարկումը։
Նախիջևանի հայությունը դիտարկվում էր որպես բնական արգելք՝ Ստամբուլից մինչև Կենտրոնական Ասիա ձգվող թուրանական լայնացման ճանապարհին։ Այդ պատճառով, ինչպես փաստում են ժամանակի պետական և արխիվային տվյալները, կայացվել էր որոշում՝ ցեղային ու կրոնական թիրախավորմամբ վերացնել տարածաշրջանի բնիկ հայությանը և աշխարհագրական տարածքը ենթարկել թուրքական վերահսկողության։
Պետականորեն կազմակերպված հանցագործություն
Կոտորածների անմիջական կազմակերպիչն ու համակարգողը լինելով ցարական իշխանության կողմից նշանակված նահանգապետ Ալիխանով–Ավարսկին՝ համատեղելով ուժերը Իրանի Ատրպատականում գործող ծայրահեղական թուրքական կենտրոնների, Մակուի խաների ու բեկերի հետ, Նախիջևան բերեց միացյալ իսլամիստ–թուրքական զինված ջոկատներ։
1905 թ․ մայիսի 12–15-ը իրականացվեցին երեքօրյա զանգվածային սպանություններ, որոնք իրենց բնույթով լիովին համապատասխանում են Ցեղասպանության կանխարգելման և պատժի մասին 1948 թ. ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի II հոդվածին, որտեղ ցեղասպանություն է համարվում՝
«իսկապես կամ մտադրությամբ ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ոչնչացնել որևէ ազգային, ազգատոհմական, ռասայական կամ կրոնական խումբ»։