Այդ պատճառով էր, որ 1915-ին ռասիզմի դրոշակակիր Թուրքիան դիմեց բնիկ հայերին՝ մեր պատմական Հայրենիքում ցեղասպանելու հանցավոր և հրեշավոր քայլի։ Այլ պատճառ պարզապես չկար։ Բնիկ Հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունն ուղղակի միջոց էր՝ վիժեցնել միջազգային համաձայնագիրը, վերացնել հայերին այն տարածքներից, որոնք Եվրոպան արդեն ճանաչել էր որպես հայկական ինքնավարություն, և ազատել տարածքը պանթուրքական ծրագրի համար։
Այս պարզ ճշմարտությունը փորձում են թաքցնել մեկ դար, բայց քարտեզը խոսում է ավելի բարձր, քան ցանկացած բանավեճ․
• միջազգային իրավունքի ուժով ձևավորված ինքնավար հայկական նահանգը պետք է ընդգրկեր պատմական Հայաստանի մեծ մասը,
• Վիլսոնի իրավարար վճիռը, որը հետագայում սահմանեց չորս վիլայեթների սահմանները, այս ամբողջ նախագծի ընդամենը մի մասն էր, ոչ թե ամբողջը,
• Թուրքիայի կողմից կազմակերպված ցեղասպանությունը ուղղված էր հենց այդ պետական ծրագրի կասեցմանը։
Այսօր, երբ քննարկվում է Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության իրավական շարունակականությունը, մենք չենք հորինում նոր քաղաքական պահանջ։ Մենք վերադարձնում ենք միջազգայնորեն հաստատված փաստը, որը դադարեցվել է ոչ թե օրենքով, այլ՝ բռնությամբ։ Ցեղասպանությունը չի կարող և չի իրավունքավորել տարածքային գերիշխանություն։
Ուստի՝
Արևմտյան Հայաստանին վերաբերող պահանջատիրությունը՝ իր սահմաններով, իր միջազգային պարտադրանքներով, իր իրավական ժառանգությամբ, ոչ թե պատմական ցանկություն է, այլ անավարտ միջազգային պայմանագիր, որի իրականացումը կանխվել է ոչ միայ բնիկ հայ ազգի, այլև մարդկության դեմ կատարված հանցագործու-թյամբ։
Քարտեզը վկայում է՝
1912–1914 թթ. Արևմտյան Հայաստանը արդեն մտնում էր միջազգային իրավունքի և համաշխարհային քաղաքականության օրակարգի մեջ որպես ինքնավար պետություն ստեղծելու ճանապարհին գտնվող տարածք։
Այս ճշմարտությունը վաղ թե ուշ դուրս է գալիս միջազգային օրակարգ։
Եվ այն գալիս է քարտեզների, փաստերի ու իրավունքի ուժով—ոչ թե Թուրքիայի թույլտվությամբ, այլ միջազգային իրավունքի տրամաբանությամբ։