Միջազգային ռազմական գործողությունների պրակտիկայում նման մեխանիզմը շատ վաղուց է հայտնի .
• 1992-ին Սարաևոյի շրջափակումը պաշտոնապես որակվեց որպես հանցագործություն քաղաքացիական բնակչության դեմ,
• Լենինգրադի պաշարումը՝ նացիստական ռազմական հանցագործություն էր,
• Գազայի կամ Սիրիայի որոշ շրջանների շրջափակումները՝ ՄԱԿ-ի կողմից ճանաչվեց հումանիտար աղետ։
Բայց Արձախում Բաքվի ռասիստական ռեժիմը ռազմական պաշարման գործողու--թյունը փորձեց աշխարհին մատուցել նոր հնարքով՝  «բնապահպան ակտիվիստների» բողոք։
Ալիևյան ռասիստական ռեժիմը ռազմական պաշարման հանցավոր գործողությանը
համակատար  դարձրեց տասնյակ հազարավոր սեփական քաղաքացիների՝ ուսանողների, դասախոսների, մշակույթի գործիչների, «ՀԿ-ների», մեդիայի, քաղաքական ուժերի, քաղաքացիական հագուստով զինվորականների։
Ուսանողներին խոստանցելմ էին գնահատականներ ու արտոնություններ, մյուսները՝ սեփական նախաձեռնությամբ էին վազում առաջին շարքերում՝ պաստառներով ու տեսախցիկների առաջ։
Սա նույնպես միջազգային պրակտիկայում հայտնի է.
Նույն կերպ էին նացիստական Գերմանիայում «քաղաքացիական նախաձեռնությունների» անվան տակ ներգրավում ուսանողներին ու մտավորականներին,
նույն կերպ էին Ռուանդայում ստեղծում «ժողովրդական մասնակցություն» ցեղասպանությանը։
Արձախի ճանապարհը փակողների մեջ կային նաև ռազմական հանցագործություններում ներգրավված անձինք, Ալիևի հանցավոր ռեժիմին հավատարիմ  ԶՈւ մարդասպանական ստորաբաժանումների նախկին ու գործող զինծառայողներ։
Զուգահեռաբար Շուշի և Քարին Տակ էին բերվել ներքին զորքերի ստորաբաժանումներ ու զրահտեխնիկա։
Այսինքն՝ խոսքը ոչ թե խաղաղ բնապահպանական ակցիայի, այլ հատուկ ռազմական, պաշարման օպերացիայի մասին էր։
Ամենացավալին. Արձախի Հանրապետության ղեկավարության անպատասխանատու վերաբերմունքն էր։
Այո՛, Արձախի բնիկ հայությունը դիմադրեց։ Խաղաղ հայ ազգաբնակչությունը  9 ամիս դիմացավ անմարդկային պաշարմանը՝ սովի, դեղորայքի բացակայության, հուսահատության պայմաններում։
Բայց Արձախի Հանրապետության պետական ղեկավարությունն այդ ամբողջ ընթացքում չկազմակերպեց համակարգված դիմադրություն և ազգի ընդվզումը թուլացրերց ռուսական խաղաղապահների կողմից իրավիճակի վերահսկման կեղծ տվյալներով։
Միջազգային պրակտիկայում հակառակ օրինակները շատ են.