Վիլսոնի իրավարար վճիռը վերանայման ենթակա չէ
Ընթերցողների խնդրանքով պարզաբանում ենք, որ 1920 թ. նոյեմբերի 22-ին ԱՄՆ-ի 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի ստորագրաթյամբ ընդունված իրավարար վճռի ամբողջական անվանումն է. «Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահի որոշումը Թուրքիայի և Հայաստանի միջև սահմանի, Հայաստանի դեպի ծով ելքի և հայկական սահմանին հարակից թուրքական տարածքի ապառազմականացման վերաբերյալ»:
Իրավարար վճռի կայացման որոշում-հայց են ներկայացրել Անտանտի (ֆր.՝ entente - «սրտակից համաձայնություն») երկրների ( ներկայացուցիչներ Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա և Ճապոնիա ) Գերագույն խորհուրդը (Supreme Council of Allied and Associated Powers) 1920թ. ապրիլի 25-26-ին: ԱՄՆ-ի նախագահին Գերագույն խորհուրդի ներկայացրած որոշում-հայցը պարունակում էր երկու խնդրանք.
- ա) ստանձնել Հայաստանի մանդատը,
- բ) իրավարար վճռով որոշել Հայաստանի և Թուրքիայի սահմանը:
Երկրորդ խնդրանքը նաև պաշտոնապես ամրագրվել է խաղաղության վեհաժողովի նախագահի՝ Ֆրանսիայի վարչապետ և արտգործնախարար Ալեքսանդր Միլերանի, 1920թ. ապրիլի 27-ի պաշտոնագրով: Նույն խնդրանքը, իբրև 89-րդ հոդված , ներառվել է Սևրի դաշնագրի մեջ և արդեն Հայաստանի ու Թուրքիայի, ինչպես նաև դաշնագիրը ստորագրած գրեթե 20 երկրի, անունից հղվել ԱՄՆ նախագահին: ԱՄՆ նախագահը, իրավասու մարմինները (պետքարտուղարությունը, պաշտպանության նախարարությունը և նախագահի վարչակազմը) և համապատասխան աշխատանքային խումբը (պրոֆ. Վեստերմանի գլխավորությամբ), մանրազնին ուսումնասիրել են հայցը և կայացրել իրավարար վճիռը:
գլխավորած պատվիրակության ջանքերով ճանաչվել էր Մուդրոսի զինադադարի 24-րդ հոդվածով Նման էական կրճատումը պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ արդեն այդ ժամանակ ի հայտ էին եկել հայերի հսկայական մարդկային կորուստները՝ Հայկական լեռնաշխարհի ողջ տարածքում բնիկ հայերի դեմ թուրքերի կողմից իրականացված ցեղասպանության հետևանքով:Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության տարածքային սահմանագծումը