ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ԱՐՁԱԽԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂԻ
Արձախի բնիկ հայության իրավունքների պաշտպանության և միջազգային ներգրավման անհետաձգելի պահանջների վերաբերյալ
Արևմտյան Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի Արձախի հանձնաժողովը, առաջնորդվելով  Արձախի բնիկ հայության անօտարելի ինքնիշխան և հավաքական իրավունքներով, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական և մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքներով, ընդունում է ստորև  հրավիրում ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի, Միջազգային դատարանի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և առաջադեմ միջազգային հասարակության ուշադրությունը հետևյալ փաստերի ու պահանջների վրա։
Նախաբան
2020թ. և 2023թ. ընթացքում Ադրբեջանի կողմից իրականացված համակարգված ռազմական ագրեսիան՝ ուղղված Արձախի Հանրապետության նկատմամբ, հանգեցրել է բնիկ հայության բռնի տեղահանման, պատերազմական հանցագործությունների, մշակութային ժառանգության ոչնչացման և հազարավոր մարդկանց հիմնարար իրավունքների խախտման։
Չնայած այս ծանրագույն իրավիճակին՝ ՌԴ Ա Գ Ն պաշտոնական արձագանքները, ներառյալ Մարիա Զախարովայի հերթական հայտարարությունը, շարունակում են սահմանափակվել միայն Ադրբեջանի և Արձախը ագրեսորի տարածք ըդունած Հայաստանի միջև երկկողմ գործընթացների սպասարկմամբ, մինչդեռ Արձախի փաստացի գոյություն ունեցող իրավական սուբյեկտայնությունն ու բնիկ ժողովրդի իրավունքները լիովին շրջանցվում են։
Ավելին՝  պետական, քաղաքական և մարդասիրական իրավունքի տեսանկյունից Արձախի Հանրապետությունը հանդիսանում է ռազմական հարձակման թիրախ, որի հետ որ մի կապ չունեցող և պատերազմած կողմերը ներկայումս անհասկանալի բանակցային գործընթացներ են ուզում վարել։