Բաքվի ռեժիմի աղմկահարույց կեղծարարությունը զավթված Ստեփանակերտում
Լուսանկարում ձախից Կարեն Ավանեսյանն է
2025թ. դեկտեմբերի 26-ին Բաքվի ռեժիմը հայտարարեց, որ օկուպացված Ստեփանակերտում (նրանց կողմից վերանվանված «Խանկենտի») հայ բնակիչ Կարեն Ալբերտի Ավանեսյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման՝ «ահաբեկչություն», «երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ», «ապօրինի զենք ձեռք բերելը», «պահելը» և «կրելը» մեղադրանքներով։
Ինչո՞ւ է այս պատմությունը ոչ թե իրավական նիստ, այլ   էժան արկածային ժանր։
Բաքվի ռասիստական ռեժիմի «սցենարը» ինքն իրեն է խոցում
Օկուպացիոն ռեժիմի պաշտոնական հաղորդագրությունից «պարզվում է», որ Արձախի բնիկ հայ 58-ամյա Կարեն Ավանեսյանը մի գեղեցիկ առավոտ ներկայացել է… խանութ, առանց որևէ փորձաքննության, փաստաթղթերի ձևակերպման  կամ վերահսկողության ձեռք բերել է.
• «Կալաշնիկով» գրոհային հրացան
•  ձեռքի Ֆ-1— ձեռքի հակահետևակային պաշտպանողական նռնակներ (ռազմական զինամթերքներից անտեղյակ ընթերցողներին տեղեկացնեմ, որ Ֆ-1 նռնակի խոցման շառավիղը մինչև 200 մ է և սա արդեն վկայում է զավթիչների հրապարակած տեղեկության անհեթեթությունը։
•  թաքցրած փամփուշտներ
Հարց է առաջանում.
Արձախի տարածքը զավթած Բաքվի ռեժիմը  խանութներում ազատ վաճառքի՞ է դրել ինքնաձիգներն ու նռնակները: Այս պատմությունը հերթական կեղծ քարուզչական թատրոնն է, որը զավթիչները միտումնավոր բեմադրել են՝ բնիկ հայերին «ահաբեկիչ» ներկայացնելու համար։
«Սոցիալական ապաստարա՞ն»
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հայտարարում է, որ Կ. Ավանեսյանը դուրս է եկել «սոցիալական ապաստարանից»։ Սա ինչ է՞ կալանավայրի թուրքական  բառապաշարի նեո քողարկում որը կիրառվում է միայն այն բնիկ հայերի նկատմամբ, որոնք խաբվելով ռուսմոլ ղեկավարության քարոզչությամբ՝ մնացել են Արձախում։
Աբսուրդի գագաթնակետը՝ երեք վիրավոր ոստիկան… և անզեն հայ
Զավթիչների սյուժեն այնքան անհամեմատ է իրականությանը, որ հիշեցնում է ոչ թե քրեական գործ, այլ Ժյուլ Վեռնի ֆանտաստիկայի ժանրին գերազանցող արկածային պատկերագիրք.
• Հայ «ահաբեկիչը» նստած է դատարկ տանը՝ իբր մի քանի մետր հաստություն ունեցող բետոնապատ «դիրք զբաղեցնելով»
• Սպասում է, թե  ե՞րբ զավթիչ ,,ադրբեջանցի,, ոստիկանները կմոտենան
• Հրացանով կրակում է… նռնակներ է նետում…ուղղակի ,,Ռեմբո,, ֆիլմի նոր սերիա:
• Երե՞ք ոստիկաններն էլ վիրավորվում են
• Սյուժեի վերջում՝ Ավանեսյանը «վնասազերծվում է»