Բաքվի ռեժիմի աղմկահարույց կեղծարարությունը զավթված Ստեփանակերտում
| Լուսանկարում ձախից Կարեն Ավանեսյանն է |
2025թ. դեկտեմբերի 26-ին Բաքվի ռեժիմը հայտարարեց, որ օկուպացված Ստեփանակերտում (նրանց կողմից վերանվանված «Խանկենտի») հայ բնակիչ Կարեն Ալբերտի Ավանեսյանը դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման՝ «ահաբեկչություն», «երկու կամ ավելի անձանց սպանության փորձ», «ապօրինի զենք ձեռք բերելը», «պահելը» և «կրելը» մեղադրանքներով։
Ինչո՞ւ է այս պատմությունը ոչ թե իրավական նիստ, այլ էժան արկածային ժանր։
Բաքվի ռասիստական ռեժիմի «սցենարը» ինքն իրեն է խոցում
Օկուպացիոն ռեժիմի պաշտոնական հաղորդագրությունից «պարզվում է», որ Արձախի բնիկ հայ 58-ամյա Կարեն Ավանեսյանը մի գեղեցիկ առավոտ ներկայացել է… խանութ, առանց որևէ փորձաքննության, փաստաթղթերի ձևակերպման կամ վերահսկողության ձեռք բերել է.
«Կալաշնիկով» գրոհային հրացան
ձեռքի Ֆ-1— ձեռքի հակահետևակային պաշտպանողական նռնակներ (ռազմական զինամթերքներից անտեղյակ ընթերցողներին տեղեկացնեմ, որ Ֆ-1 նռնակի խոցման շառավիղը մինչև 200 մ է և սա արդեն վկայում է զավթիչների հրապարակած տեղեկության անհեթեթությունը) ։
թաքցրած փամփուշտներ
Հարց է առաջանում.
Արձախի տարածքը զավթած Բաքվի ռեժիմը խանութներում ազատ վաճառքի՞ է դրել ինքնաձիգներն ու նռնակները: Այս պատմությունը հերթական կեղծ քարուզչական թատրոնն է, որը զավթիչները միտումնավոր բեմադրել են՝ բնիկ հայերին «ահաբեկիչ» ներկայացնելու համար։
«Սոցիալական ապաստարա՞ն»
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան հայտարարում է, որ Կ. Ավանեսյանը դուրս է եկել «սոցիալական ապաստարանից»։ Սա ինչ է՞ կալանավայրի թուրքական բառապաշարի նեո քողարկում որը կիրառվում է միայն այն բնիկ հայերի նկատմամբ, որոնք խաբվելով ռուսմոլ ղեկավարության քարոզչությամբ՝ մնացել են Արձախում։
Աբսուրդի գագաթնակետը՝ երեք վիրավոր ոստիկան… և անզեն հայ
Զավթիչների սյուժեն այնքան անհամեմատ է իրականությանը, որ հիշեցնում է ոչ թե քրեական գործ, այլ Ժյուլ Վեռնի ֆանտաստիկայի ժանրին գերազանցող արկածային պատկերագիրք.
Հայ «ահաբեկիչը» նստած է դատարկ տանը՝ իբր մի քանի մետր հաստություն ունեցող բետոնապատ «դիրք զբաղեցնելով»
Սպասում է, թե ե՞րբ զավթիչ ,,ադրբեջանցի,, ոստիկանները կմոտենան
Հրացանով կրակում է… նռնակներ է նետում…ուղղակի ,,Ռեմբո,, ֆիլմի նոր սերիա:
Երե՞ք ոստիկաններն էլ վիրավորվում են
Սյուժեի վերջում՝ Ավանեսյանը «վնասազերծվում է»
Զավեշտը նրանում է, որ Ալիևյան ռեժիմի տարածած տեսանյութում Կ. Ավանեսյանը
ոչ միայն զինված չէ, այլ քայլում է Ալիևի հավաքի վայրի ճիշտ հակառակ ուղղությամբ:։
Այսինքն՝ «ահաբեկիչի» մոտ զենք չկար, բայց նրան մեղադրում են հրազենի կիրառման համար։
Ըստ Կարեն Ավանեսյանին քաջածանոթ Սերգեյ օգօլցովի, որը անգլերենի ուսուցիչ է եղել Արձախում 1987թ., Կարենը պատկերացում չուներ, թե զենքը որ ծայրից է լիցքավորվում։ Խորհրդային տարիներին Բաքվի Բիլաջարի զինվորական կոմիսարիատում նրան զննող բժշկական հանձնաժողովի նախագահն ասել էր. «Որդի՛ս, Ալլահը չի ուզում, որ դու զինվոր դառնաս»։ 1990-ականների անհանգիստ տարիներին նա ապրել է Ռուսաստանում՝ Սանկտ Պետերբուրգում, Մոսկվայում և Ուկրաինայում։ Ստեփանակերտ է վերադարձել ավելի ուշ, Բիշքեկի արձանագրության ստորագրումից հետո…
Պաշտոնական Բաքուն այս մասին լռում է։ Արձախի տարածքը օկուպացրած ռեժիմի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է «միջոցառման վայր», բայց չի նշվում, թե ինչի մասին է խոսքը։
Իրականությունն այն է, որ այդ օրը Իլհամ Ալիևը ժամանել էր զավթված Ստեփանակերտ և մասնակցում էր «Ղարաբաղի համալսարանի» կլինիկայի բացմանը։ Օկուպանտների տարածած տեսանյութում երևում է, որ Կ. Ավանեսյանը գնում է այլ ուղղությամբ, ոչ ոքի չի մոտենում և ոչ մի վտանգ չի ներկայացնում։
Այսինքն՝ ռասիզմի դրոշակակիր Բաքուն փորձում է «ահաբեկչության» գործ հորինել այնտեղ, որտեղ նույնիսկ դրա ահամր առիթ չկա։
Ինչո՞ւ է սա արվել. իրական նպատակը պարզ է
Բաքվի օկուպացիոն իշխանությունները 2023-ի սեպտեմբերյան ինտերվենցիայից հետո ունեին մեկ նպատակ՝ Արձախում մնացած վերջին բնիկ հայերին ներկայացնել որպես «ահաբեկիչներ» և նրանց առանց միջազգային աղմուկի կամ բանտարկել, կամ արտաքսել: Բնիկ արձախեցի Կարեն Ավանեսյանի գործը այդ մեծ շղթայի ամենավճռական օղակներից մեկն է։
Ինչու՞ է լռում պաշտոնական Երևանը
Խիստ մտահոգիչ է, որ Հայաստանի Հանրապետությաան կառավարությունը ոչ մի արձագանք չի տվել այս խայտառակ, ռասիստական և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտման դեպքին։
Ալիևի ռեժիմը բացահայտորեն կառուցում է քաղաքական գործ՝ ժխտելով հայկական ինքնությունը, վտանգելով մարդու կյանքը և խաթարելով միջազգային իրավունքը։ Իսկ պաշտոնական Երևանն իր լռությամբ, դառնում է այդ հանցանքի հանցակից: