ԿԱՐՃԱԺԱՄԿԵՏ ՓԱԹԵԹ ԶԱՆԳԵԶՈՒՐԻ ՄԻՋԱՆՑՔԻ ԵՎ ԱՐՁԱԽԻ ԴԵՕԿՈՒՊԱՑԻԱՅԻ
Կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի փաթեթը, որտեղ Զանգեզուրի միջանցքի նախագիծը կապվում է նախ և առաջ Արցախի դեօկուպացիայի ռազմավարության հետ։
Կարճաժամկետ (մինչև 10 տարի)
Նպատակ – միջանցքի նախագիծը կապել Հայաստանի (խոսքը միայն 30 հազար քառակուսի կիլոմետր տարածք զբաղեցնող ռեզերվացիայի մասին չէ) անվտանգային և իրավական պահանջների հետ, ամրացնել բանակցային դիրքերը։
Դիվանագիտական լծակների ստեղծում
Սկսել ոչ ֆորմալ բանակցություններ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի , Ֆրանսիաի, Հնդկաստան, Իրանի, Գերմանիաի, Չինաստանի և Ռուսաստանի հետ՝ հստակ պայմանով, որ Հայաստանի տարածքով անցնող ցանկացած միջանցք հնարավոր է միայն Հայաստանի Հանրապետության լիակատար վերահսկողությամբ և անվտանգության բոլոր երաշխիքներով։
Ֆիքսել բանակցային արձանագրություններում, որ Արձախից ադրբեջանական զավթիչ ուժերի դուրս բերման հարցը չի կարող դուրս մնալ ընդհանուր կայունացման փաթեթից։
Իրավական նախաձեռնություններ
ՄԱԿ, ԱՄԴ, Հաագա՝ հայցեր՝ Ադրբեջանի օկուպացիոն գործողությունների մասին, հիմնված փաստագրված հանցագործությունների վրա։
Գործընկեր երկրների խորհրդարաններում բանաձևեր, որոնք կապում են միջանցքային նախագծերը և Արձախի բնիկ հայերի իրավունքները։
Տնտեսական–տրանսպորտային առաջարկներ
Զանգեզուրի միջանցքի փոխարեն առաջ քաշել «Հայաստանի վերահսկվող միջազգային տրանսպորտային խաչմերուկ» մոդելը՝ մասնակցությամբ Իրանի և Հնդկաստանի։