Թուրք գործարարը բացահայտում է ադրբեջանական զավթիչների «Արձախի «վերակառուցման» ետնաբեմը
Բաքվի ռասիստական ռեժիմի կողմից զավթված Արձախում «վերակառուցման» աշխատանքների ետնաբեմում տեղի ունեցող բացահայտումները ստանում են այղմկահարույց բնույթ: Թուրքական Arenol Group ընկերության տնօրեն Թոլգա Շահինը հրապարակային դիմումով  օգնություն է հայցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանից՝ ներկայացնելով բացարձակ ցնցող տեղեկություններ այն մասին, թե ինչպես են իրեն և իր ընկերությանը վերաբերվել Արձախի օկուպացված տարածքներում Բաքվի ռեժիմի ուժայինները։ Այդ դիմումի ամենաղմկահարույց հատվածը. -«Մեզ հետ ավելի վատ են վարվել, քան հայերի հետ» հայտարարությունն է: Հայտարարությունն ինքնին վերածվում է անուղղակի, բայց ակնհայտ խոստովանության, որ ադրբեջանական զավթիչները Արձախի բնիկ հայերի հետ վատ են վարվել։ Այլ կերպ այս արտահայտությունը չի էլ կարող մեկնաբանվել։
«Մեզ հետ ավելի վատ են վարվել, քան հայերի հետ»  նախադասությունը քանդում է Բաքվի ռեժիմի ամբողջ քարոզչական հեքիաթը։ Փաստորեն 2020 և 2023թթ Արձախի ինքնիշխան Հանրապետության դեմ իրականացված ալիևյան ինտերվենցիաի ժամանակ ռասիստերի զինուժի և իշխանությունների վերաբերմունքը բնիկ հայերի նկատմամբ այնքան վատն է եղել  , որ նույնիսկ թուրքերի նկատմամբ ցուցաբերված   վերաբերմունքը դառնում է համեմատության չափանիշ։
Եթե  թուրք գործարարն ասում է, որ «իրենց հետ ավելի վատ են վարվել, քան հայերի հետ»
, ապա  Ալիև- Էրդողանի կողմից քարոզվող «խաղաղության» մասին բոլոր քարոզչական զավեշտական տեսարանների վրա դրվում է հսկայական հարցական։
Թուրքական Arenol Group ընկերության տնօրեն Թոլգա Շահինը փաստացի հաստատում է, որ
ալիևյան ռեժիմին շան հավատարմությամբ ծառայած զավթիչները Արձախի բնիկ հայերի նկատմամբ իրականացրել են համակարգված ճնշում, վատ վերաբերմունք, բռնություններ ու թալան։
Շահինի պատմությունը բացում է ալիևյան «վերականգնման» անվան տակ գործող իրական մեխանիկան.